Projekt Aktywni Seniorzy- Gmina Miejska i Wiejska Nowe Miasto Lubawskie oraz Gmina Biskupiec

Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska rozpoczęła cykl spotkań w ramach projektu Aktywni Seniorzy. Podzielony jest ona na dwie części:

  • Część teoretyczna,
  • Część praktyczna.

W ramach części pierwszej organizowane są spotkania z Pania dietetyk z firmy “Doradztwo żywieniowe Agata Dereszewska”. Przedstawiana jest prezentacja dotycząca prawidłowego żywienia w przypadku zachorowań na rożnego rodzaju choroby związane z procesem starzenia. Pani Agata wymienia produkty wskazane do spożycia przy zachorowaniu na między innymi cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, osteoporozę czy nowotwór. Po zakończonej prezentacji możliwe są krótkie, indywidualne konsultacje dietetyczne.

Poza dietetykiem w projekcie udział bierze Pani Barbara Grzybowska– zielarka z Herbarium w Lipinkach. Uczestnicy mają możliwość wysłuchania nowinek z dziedziny zielarstwa. Proponowane są naturalne, ziołowe specyfiki pomocne w przypadku zachorowań na choroby, o których mówi Pani dietetyk. Pani Basia podaje także ciekawe przepisy na napary, nalewki i syropy ziołowe pomocne w profilaktyce antychorobowej.

Na spotkaniach gościmy również przewdnika po e-kompetencjach Pana Mateusza Stajszczak, reprezentanta Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie. Przedstawia on krótką prezentację obrazującą zakres warsztatów informatycznych. Uczestnicy mają możliwość pracy na udostępnionych przez przewodnika tabletach. Prowadzony jest krótki instruktarz obsługi tego urządzenia i możliwości pracy na nim.

Na zakończenie i podsumowanie spotkań organizatorzy zadają uczestnikom kilka pytań związanych z poruszanymi przez prelegentów tematami. Za poprawne odpowiedzi wręczane są ciekawe nagrody.

Dnia 4 czerwca 2018 roku w Domu Rolnika w Skarlinie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach powyższego projektu. Obejmowało ono zasięgiem Gminę Miejską i Wiejską Nowe Miasto Lubawskie i cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród osób starszych z tego regionu.

Uczestnicy bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Kilka osób skorzystało z konsultacji dietetycznych. Tematyką poruszaną przez naszą zielarkę najbardziej zainteresowana była żeńska część spotkania. Panie sumiennie notowały proponowane przez Panią Basię przepisy, a pytaniom nie było końca. Bardzo entuzjastycznie przyjęta została również wizja kontynuacji warsztatów informatycznych.

Dnia 06.06.2018 r. pracownicy Biura Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska stawili się w Świetlicy Wiejskiej w Krotoszynach. Frekwencja była nieco mniejsza, jednak zapał i entuzjazm uczestniczek były ogromne. W spotkaniu brały udział same Panie, których zainteresowanie tematyką było bardzo duże. Zadawanych było wiele szczegółowych pytań z zakresu zdrowego żywienia i zielarstwa. Panie są również bardzo chętne na uczestnictwo w warsztatach informatycznych.

Serdecznie dziękujemy za liczne zgromadzenie się na spotkaniu i już nie możemy doczekać się drugiej, ruchowo- tanecznej części.