Konkurs kulinarny ,,Kuchnia Ziemi Lubawskiej”

W dniu 1 września 2019 roku na boisku przy Szkole Podstawowej w Rumienicy został zorganizowany w ramach Dożynek Gminnych konkurs kulinarny ,,Kuchnia Ziemi Lubawskiej”.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa przy wsparciu:

 • Gminy Wiejskiej Lubawa,
 • Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

Celem konkursu było promowanie wizerunku kuchni lokalnej, aktywizacja społeczności lokalnej oraz promowanie społecznej aktywności mieszkańców wsi, prezentacja autorskich potraw i umiejętności kulinarnych oraz wymiana doświadczeń i przepisów kulinarnych.

Do udziału w konkursie zaproszone zostały rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe oraz inne grupy nieformalne.

Do konkursu zgłosiło się 12 następujących drużyn:

 1. Klub Seniora w Gutowie,
 2. Klub Senior+ Mortęgi,
 3. Koło Gospodyń Wiejskich w Rumienicy,
 4. Koło Gospodyń Wiejskich w Kazanicach,
 5. Koło Gospodyń Wiejskich w Sampławie,
 6. Koło Gospodyń Wiejskich w Gutowie,
 7. Koło Gospodyń Wiejskich w Łążku,
 8. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Dolina Róż” w Rożentalu,
 9. Klub Senior+ w Złotowie,
 10. Koło Gospodyń Wiejskich w Prątnicy ,,PRĄTNICZANKI”,
 11. Klub Seniora w Łążynie,
 12. Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszewie ,,TUSZEWIANKI”.

Zespoły biorące udział w konkursie przygotowały stoiska, na których prezentowały potrawy, wypieki i produkty spożywcze związane z tradycyjną, lokalną kuchnią lubawską.

Ocenie konkursu podlegał wystrój całego stoiska oraz ekspozycja i smak 3 potraw przygotowanych przez zespoły. Uczestnicy konkursu byli również zobowiązani do zaprezentowania receptury obejmującej składniki i sposób przygotowania dań w dostępny i czytelny dla jury oraz publiczności sposób.

Każdy zespół za udział w konkursie otrzymał podziękowanie oraz nagrodę rzeczową, natomiast zespół najwyżej oceniony został dodatkowo wyróżniony.

Środki przekazane przez LGD Ziemia Lubawska na organizację konkursu wykorzystane zostały na zakup części nagród dla uczestników.

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa