Kuchnia Ziemi Lubawskiej

W dniu 16.09.2018 r. na boisku przy Szkole Podstawowej w Rożentalu w ramach dożynek Gminnych zorganizowany został konkurs kulinarny ,,Kuchnia Ziemi Lubawskiej”.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa przy wsparciu: Gminy Wiejskiej Lubawa, Gminnego Zrzeszenia Ludowego Zespoły sportowe w Lubawie oraz Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

Celem konkursu było:

 • promowanie wizerunku kuchni lokalnej,
 • aktywizacja społeczności lokalnej oraz promowanie społecznej aktywności mieszkańców wsi,
 • prezentacja autorskich potraw i umiejętności kulinarnych,
 • wymiana doświadczeń i przepisów kulinarnych.

Do udziału zaproszone zostały Rady Sołeckie, Koła Gospodyń Wiejskich, organizacje pozarządowe oraz inne grupy nieformalne.

Do konkursu zgłosiło się 7 drużyn, w tym:

 1. Koło Gospodyń Wiejskich Łążek,
 2. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Dolina Róż” Rożental,
 3. Klub Seniora Rakowice,
 4. Klub ,,Senior +” Złotowo,
 5. Koło Gospodyń Wiejskich Sampława,
 6. Koło Gospodyń Wiejskich Rumienica,
 7. Klub Seniora Gutowo.

Zespoły biorące udział w konkursie przygotowały stoiska, na których prezentowały potrawy, wypieki i produkty spożywcze związane z tradycyjną, lokalną kuchnią lubawską.

Ocenie konkursu podlegał wystrój całego stoiska oraz ekspozycja i smak trzech potraw przygotowanych przez zespoły. Uczestnicy konkursu byli również zobowiązani do zaprezentowania receptury obejmującej składniki i sposób przygotowania dań w dostępny i czytelny dla jury oraz publiczności sposób.

Każdy zespół za udział w konkursie otrzymał podziękowanie oraz nagrodę rzeczową, natomiast zespół najwyżej oceniony został dodatkowo wyróżniony.

Środki przekazane przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Lubawska na organizację wykorzystane zostały na zakup nagród dla uczestników.