Pozarządowa uczta wymiany doświadczeń

Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska w dniach 5-7 maja 2022 r. była uczestnikiem XX Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich, które odbyło się w Starych Jabłonkach. Program spotkania był tak różnorodny i ciekawy merytorycznie, że trzy dni warsztatów i wymiany doświadczeń z ludźmi z całej Polski, minęły w mgnieniu oka.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Fundacja Wspomagania Wsi, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida. W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować organizatorom za możliwość udziału w wydarzeniu oraz pogratulować frekwencji i aktywności uczestników spotkania.

Myśli i pomysłów było bez liku. Zacznijmy jednak od początku. Na sali kongresowej spotkało się 250 uczestników, przedstawicieli: kół gospodyń wiejskich, sołtysi, społecznicy, strażacy, radne i radni, rękodzielnicy, księgowe, psycholodzy, coache, lokalne grupy działania, wójtowie i pewnie wszystkich nie wymieniałam, a wszyscy mocno zaangażowani w sektor non profit oraz działania oddolne na rzecz społeczeństwa.

Prace w podgrupach, z możliwością rotacji uczestnictwa, dały nam możliwość: nawiązania dobrych relacji, dzielenia się doświadczeniem, porozmawiania, poznania, nauki. Dowiedzieliśmy się o podejściu regionalnym w odniesieniu do ochrony przyrody, edukacji, budowaniu tożsamości mieszkańców, aktywności kobiet, angażowaniu młodzieży oraz udziale seniorów i ważnej misji każdego kto bliska jest myśl współdecydowania o swoim otoczeniu.

Dla Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska była to doskonała okazja do zaczerpnięcia inspiracji i zastanowienia się co przyszła perspektywa unijna oraz nowa lokalna strategia rozwoju ma nam dać jako społeczności lokalnej skupionej wokół Ziemi Lubawskiej.  W tym miejscu, już dzisiaj zapraszam wszystkich, którym nasza społeczność jest bliska, do kontaktu z nami. Działamy na obszarze 8 gmin: Biskupiec, Grodziczno, Kurzętnik, Lubawa Miasto, Lubawa gmina, Nowe Miasto Lubawskie miasto, Nowe Miasto Lubawskie gmina, Rybno.

Od lutego siedziba LGD ZL jest w Lubawie, przy ulicy Biskupów Chełmińskich 1, gdzie serdecznie zapraszamy po inspiracje, podpowiedzi i pomoc w realizowaniu wspólnych celów. Zawsze można do nas przyjść, zadzwonić 514 154 474 lub spotkać się w terenie.

Pozdrawiam i zaprasza, Beata Kowalska dyrektor LGD ZL.

Szczegółowa relacja ze spotkania:

https://witrynawiejska.org.pl/2022/05/05/xx-spotkanie-w-starych-jablonkach-na-zdjeciach/

https://witrynawiejska.org.pl/2022/05/06/stare-jablonki-2022-wspolna-fotografia-uczestnikow-spotkania/

fot. Przemysław Chrzanowski, Jędrek Godlewski