Realizacja projektów “Bezpieczni na drodze” oraz “Edukacja poprzez podnoszenie świadomości biologicznej i ekologicznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym” w Gminie Lubawa

Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska jest w trakcie realizacji dwóch ciekawych projektów dotyczących bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony środowiska. W ramach akcji pracownicy LGD Ziemia Lubawska odwiedzają najmłodszych uczniów Szkół Podstawowych na terenie wszystkich gmin objętych działaniem stowarzyszenia.

W każdej szkole czekały na nas liczne grupy uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w pogadankach zarówno z policjantami jaki i osobami opowiadającymi o ekologii i ochronie środowiska.

W terminie 23-25 października odwiedzaliśmy szkoły w gminie Lubawa, przy czym towarzyszyli nam funkcjonariusze Komisariatu Policji w Lubawie asp. sztab. Pani Lucyna Kanicz oraz sierż. sztab. Pan Sławomir Łukaszewski, a także przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej Pan Adam Kopiczyński. W tych dniach pojechaliśmy do następujących szkół:

  • Zespół Szkół w Sampławie.

 

  • Zespół Szkół w Grabowie Wałdykach.

 

  • Szkoła Podstawowa w Rumienicy.

 

 

  • Zespół Szkół w Prątnicy.

 

  • Zespół Szkół w Kazanicach.

 

 

  • Szkoła Podstawowa w Byszwałdzie.

 

 

  • Szkoła Podstawowa w Rożentalu.

 

  • Akademicki Zespół Placówek Oświatowych w Fijewie.

 

Tematyka spotkań dotyczyła prawidłowego poruszania się po jezdni, właściwego oznakowania się po zmroku oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa na drodze obowiązujących pieszych uczestników ruchu. To zagadnienie bardzo ciekawie, a zarazem dokładnie opisali funkcjonariusze policji. W ramach akcji „Bezpieczni na drodze” dzieci otrzymały odblaskowe misie oraz ulotki opisujące zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Poruszaliśmy z dziećmi również kwestie ochrony środowiska. Pan Adam Kopiczyński przedstawił dzieciom kilka ekologicznych ciekawostek dotyczących naszego regionu oraz przeprowadził z dziećmi skrócony Quiz ekologiczny, którego pełną wersję przekazaliśmy na ręce wychowawców klas. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zaproszeni goście przeprowadzali z uczniami ciekawe pogadanki tematyczne, w trakcie których do zdobycia były ciekawe nagrody, co jeszcze bardziej motywowało dzieci do aktywności.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkół za możliwość realizacji projektu, dzieciom za udział oraz gościom za pomoc.