Realizacja projektów “Bezpieczni na drodze” oraz “Edukacja poprzez podnoszenie świadomości biologicznej i ekologicznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym”

Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska jest w trakcie realizacji dwóch ciekawych projektów dotyczących bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony środowiska. W ramach akcji pracownicy LGD Ziemia Lubawska odwiedzają najmłodszych uczniów Szkół Podstawowych na terenie wszystkich gmin objętych działaniem stowarzyszenia. W ubiegłym tygodniu pojechaliśmy do szkół w gminie Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik oraz Grodziczno.

W każdej szkole czekały na nas liczne grupy uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w pogadankach zarówno z policjantami jaki i osobami opowiadającymi o ekologii i ochronie środowiska.

W dniu 17 października towarzyszył nam funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim sier. sztab. Pan Rafał Beszczyński oraz naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim Pan Krzysztof Puwalski,  odwiedzając następujące szkoły:

  • Społeczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Tylicach

 

  • Szkoła Podstawowa w Boleszynie

 

Tematyka spotkań dotyczyła prawidłowego poruszania się po jezdni, właściwego oznakowania się po zmroku oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa na drodze obowiązujących pieszych uczestników ruchu. To zagadnienie bardzo ciekawie, a zarazem dokładnie opisali funkcjonariusze policji. W ramach akcji „Bezpieczni na drodze” dzieci otrzymały odblaskowe misie oraz ulotki opisujące zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Poruszaliśmy z dziećmi również kwestie ochrony środowiska. Pan Krzysztof Puwalski przeprowadził z dziećmi skrócony Quiz ekologiczny, którego pełną wersję przekazaliśmy na ręce wychowawców klas. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zaproszeni goście przeprowadzali z uczniami ciekawe pogadanki tematyczne, w trakcie których do zdobycia były ciekawe nagrody, co jeszcze bardziej motywowało dzieci do aktywności.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkół za możliwość realizacji projektu, dzieciom za udział oraz gościom za pomoc.