Realizacja projektów „Bezpieczni na drodze” oraz „Edukacja poprzez podnoszenie świadomości biologicznej i ekologicznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym”

Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska jest w trakcie realizacji dwóch ciekawych projektów dotyczących bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony środowiska. W ramach akcji pracownicy LGD Ziemia Lubawska odwiedzają najmłodszych uczniów Szkół Podstawowych na terenie wszystkich gmin objętych działaniem stowarzyszenia. W ubiegłym tygodniu pojechaliśmy do szkół w gminie Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik oraz Grodziczno.

W każdej szkole czekały na nas liczne grupy uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w pogadankach zarówno z policjantami jaki i osobami opowiadającymi o ekologii i ochronie środowiska.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od spotkania z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym w dniu 16 października w towarzystwie funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim sierż. szt.  Pana Mateusza Soter oraz  asp. Pana Andrzeja Szymańskiego, a także  naczelnika Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim Panem Krzysztofem Puwalskim  odwiedzając następujące szkoły:

  • Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie.

 

  • Szkoła Podstawowa w Radomnie.

 

  • Szkoła Podstawowa w Skarlinie.

 

  • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku.

 

 

Tematyka spotkań dotyczyła prawidłowego poruszania się po jezdni, właściwego oznakowania się po zmroku oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa na drodze obowiązujących pieszych uczestników ruchu. To zagadnienie bardzo ciekawie, a zarazem dokładnie opisali funkcjonariusze policji. W ramach akcji „Bezpieczni na drodze” dzieci otrzymały odblaskowe misie oraz ulotki opisujące zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Poruszaliśmy z dziećmi również kwestie ochrony środowiska. Pan Krzysztof Puwalski przeprowadził z dziećmi skrócony Quiz ekologiczny, którego pełną wersję przekazaliśmy na ręce wychowawców klas. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zaproszeni goście przeprowadzali z uczniami ciekawe pogadanki tematyczne, w trakcie których do zdobycia były ciekawe nagrody, co jeszcze bardziej motywowało dzieci do aktywności.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkół za możliwość realizacji projektu, dzieciom za udział oraz gościom za pomoc.