RELACJA ZE SPOTKANIA DOTYCZĄCEGO PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

Dnia 26 lipca 2019 roku w Centrum Aktywności Lokalnej w Wielkich Bałówkach odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące raka szyjki macicy. Spotkanie zorganizowane było przez Fundację Instytutu Badań i Edukacji Społecznej, przy współpracy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

Na wstępie Pani Barbara ChojnowskaAgencji Świadczeń Medycznych Vita w Iławie przeprowadziła pogadankę tematyczną. Opowiedziała o ryzyku zachorowań na raka szyjki macicy oraz uczuliła na profilaktykę m.in jak przeciwdziałać wystąpieniu choroby oraz kiedy należy wykonać badanie aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Przedstawione zostały także statystyki zachorowań, wyleczeń oraz zgonów w skutek nieprzeprowadzonego badania cytologicznego na czas.

Następnie głos zabrał Pan Łukasz Nikraszewicz z gabinetu rehabilitacji i masażu NIKAMED, który opowiedział o diagnostyce stóp i przedstawił profilaktykę prawidłowego poruszania się. W tym celu zaprezentował także specjalistyczne wkładki dla dzieci i dorosłych. Odpowiadał również na wiele pytań zadawanych przez Uczestniczki spotkania.

Pani Sybilla Bąk – trener personalny poprowadziła wykład na temat nietrzymania moczu oraz opowiedziała o przyczynach problemu. Każda z Pań wykonywała przykładowe ćwiczenia, które służą niwelowaniu powyższemu schorzeniu.

Na podsumowanie spotkania Pani Irena Kugaudo – położna z Poradni dla Kobiet w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie pobierała chętnym Paniom materiał niezbędny do wykonania badania cytologicznego.

Wszystkie Panie wychodziły ze spotkania z uśmiechem. Cieszymy się, że tak wiele z Was chce dbać o swoje zdrowie.