Relacja ze spotkania profilaktycznego z zakresu raka szyjki macicy w Biskupcu

W piątek, 9 marca 2018 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Biskupcu miało miejsce spotkanie profilaktyczne z zakresu raka szyjki macicy. Panie z Gminy Biskupiec nas nie zawiodły i bardzo licznie przybyły w celu uczestnictwa w naszej akcji.

Ponad 30-osobowa grupa z zainteresowaniem przysłuchiwała się wykładom prowadzonym przez naszych gości oraz bardzo aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych przez nich atrakcjach.

Jako pierwsza głos zabrała Pani Małgorzata Drężek-Skrzeszewskapołożna oddziałowa, Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Poruszane przez nią były bardzo ważne kwestie w temacie raka szyjki macicy. Pani Małgosia mówiła o ryzyku zachorowań na raka szyjki macicy, o tym jak przeciwdziałać wystąpieniu choroby oraz kiedy wykonać badanie aby wynik był najbardziej wiarygodny. Panie miały okazję obejrzeć całe oprzyrządowanie potrzebne do wykonania badania. Pani Gosia swoim przyjaznym nastawieniem zachęciła dużą grupę Pań do wykonania badania cytologicznego.

Następnie głos zabrała Pani Irena Kugaudo, położna z Poradni dla Kobiet w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie, od wielu lat zaangażowana w działania profilaktyczne zwiększające poziom wiedzy w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy, wirusa HPV, raka piersi. Pani Irena zajęła czas naszym uczestniczkom krótką pogadanką tematyczną w czasie, kiedy przygotowywał się kolejny gość.

W następnej kolejności zaprezentowała się Pani Katarzyna Ludwiszewska ze Studio Bra- Biust Świadomie Ubrany, brafitterka z Olsztyna, która pokazała uczestniczkom jak dobrać prawidłowy rozmiar oraz fason biustonoszy. Chętnym paniom udzieliła także indywidualnej konsultacji i pomogła dobrać odpowiednią bieliznę. Z takich konsultacji skorzystała większość Pań. Pani Kasia pokazała także uczestniczkom jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi oraz rozdała ulotki w tym temacie.

Ostatnią atrakcją dla Pań był wykład Pani Anny Błażejczyk, dietetyka klinicznego z Iławy. Pani Ania przeprowadziła krótką prelekcję dotyczącą diety antyrakowej oraz szkodliwych, rakotwórczych substancji. Poruszyła również tematy zdrowego odżywiania. Po prezentacji Panie miały możliwość zasięgnięcia indywidualnej porady dietetycznej połączonej z analizą składu ciała.

Wszystkie Panie były bardzo zadowolone z przebiegu spotkania, z którego wyszły bogatsze o cenną wiedzę i świadomość związaną z ryzykiem jakie grozi w przypadku unikania badań profilaktycznych oraz jak się odżywiać żeby nie doprowadzić do choroby nowotworowej. Rodzajem podziękowań za obecność były ekologiczne torby pełne ciekawych gadżetów.