Ścieżka dydaktyczno-historyczna

Podczas 98. Rocznicy Plebiscytu na Warmii i Mazurach w roku 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odsłonięta została ścieżka dydaktyczno-historyczna poświęcona wydarzeniom z 1920 r.

Poświęcenie i odsłonięcie pierwszej z 11. tablic tworzących ścieżkę miało miejsce 23 czerwca 2018 r. w miejscowości Naguszewo – Gmina Rybno. W tym dniu odbyły się również uroczystości upamiętniające 98. rocznicę Plebiscytu na Warmii i Mazurach, które zorganizowane zostały przez Sołectwo Naguszewo- Groszki oraz Urząd Gminy Rybno.

Wszyscy zebrani udali się za orkiestrą dyrygowaną przez kapelmistrza – Pana Jarosława Rolkowskiego do obelisku w miejscowości Groszki, upamiętniającego wydarzenia plebiscytowe, gdzie miała miejsce modlitwa za Ojczyznę, wszystkich poległych w jej obronie oraz żyjących mieszkańców wsi Naguszewo i Groszki. Nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Rumianie – Pan Grzegorz Wiergowski przedstawił rys historyczny.

Wydarzenia z 1920 r uczczone zostały również przez motocyklistów z Motoclubu Wel, którzy wyruszyli spod obelisku na trasę plebiscytu przez miejscowości: Groszki- Rumian- Łążyn- Prątnica- Omule- Napromek- Lubstynek- Wygoda- Jagodziny- Elgnowo- Gutowo- Rumian- Naguszewo.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie przygotowały program artystyczny pt. ,,Pisk białego orła”, zaś Agencja widowisk historycznych ,,Arkon” z Torunia rekonstrukcję historyczną.

Ścieżka w całości została sfinansowana z funduszy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.