Spotkanie dotyczące raka szyjki macicy w Gronowie- Gmina Rybno

Dnia 5 marca 2018 roku miało miejsce trzecie spotkanie dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy. Tym razem spotkaliśmy się w Świetlicy Wiejskiej w Gronowie (Gmina Rybno). Spotkania organizowane są przez Fundację Instytutu Badań i Edukacji Społecznej, przy współpracy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowanie  pań z gminy Rybno. Zgromadziła się 40-osobowa grupa, która z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji oraz aktywnie uczestniczyła w całym spotkaniu, a było ono bardzo urozmaicone.

Na wstępie dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska Pani Agnieszka Stajszczak oraz Pani Anna Suszczewicz z Fundacji Instytutu Badań i Edukacji Społecznej przywitały wszystkie zgromadzone Panie oraz przedstawiły przebieg spotkania.

Następnie oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Rybno Pan Tomasz Węgrzynowski, któremu bardzo dziękujemy, za to że zaszczycił nas swoją obecnością.

Kolejnym elementem był wykład prowadzony przez położną Panią Małgorzatę Drężek-Skrzeszewską, która w ciekawy sposób opowiedziała o przyczynach zachorowań na raka szyjki macicy, o tym jak ważne jest regularne badanie oraz jakie konsekwencje grożą w przypadku zaniedbania tej czynności. Uczestniczki mogły z bliska przyjrzeć się urządzeniom jakich używają lekarze ginekologii w celu przeprowadzenia badania. Pani Małgosia uświadomiła również uczestniczki w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego powinny zgłaszać się na badania, żeby otrzymać najbardziej wiarygodny wynik. Uczestniczki miały możliwość zadawania pytań na forum lub skorzystania z indywidualnej porady. Możliwe było również wykonanie bezpłatnego badania cytologicznego.

W następnej kolejności swojej prezentacji dokonała lokalna artystka Pani Irena Biegajska, która zajmuje się wyrobem biżuterii z naturalnych surowców. Pani Irena opowiedziała uczestniczkom o znaczeniu i działaniu kamieni z których wykonuje swoją biżuterię. Przedstawiła również w skrócie na czym polega obróbka kamieni. Artystka dokonała również prezentacji własnoręcznie wykonanej biżuterii.

Ostatnim elementem poniedziałkowego spotkania był wykład Pani Marty Olak, magistra w dziedzinie dietetyki, która opowiedziała uczestniczkom o tym jakich produktów należy unikać aby zapobiegać chorobom nowotworowym, czego jeść więcej a także jakie składniki żywnościowe doprowadzają do różnego rodzaju nowotworów. Opowiedziała także o prawidłowym żywieniu podczas choroby nowotworowej. Na zakończenie Pani Marta pokazała uczestniczkom piramidę żywieniową, opowiedziała o częstotliwości posiłków oraz o tym jak ważna jest aktywność fizyczna. Przekazane zostały ogólne informacje dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia.

Wszystkie Panie były bardzo zadowolone z przebiegu spotkania, z którego wyszły bogatsze o cenną wiedzę i świadomość związaną z ryzykiem jakie grozi w przypadku unikania badań profilaktycznych oraz jak się odżywiać żeby nie doprowadzić  do choroby nowotworowej.  Rodzajem podziękowań za obecność były  ekologiczne torby pełne ciekawych gadżetów.

Serdeczne podziękowania należą się sołtysowi Gronowa Panu Mirosławowi Mężykowskiemu za pomoc w rozpromowaniu wydarzenia i ogólnej organizacji spotkania.

Bardzo dziękujemy za liczne przybycie oraz zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem do Gminnego Centrum Kultury w Biskupcu. Spotykamy się tam 9 marca 2018 roku o godzinie 16:00. Zaraz po Biskupcu organizujemy spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Zapraszamy 12 marca 2018 r. o 16:00.

Drogie Panie, liczymy na Waszą obecność.