facebook
14 – 260 Lubawa, ul. Biskupów Chełmińskich 1 56 49 181 63 514 154 474
Nasz wpis

Jednodniowy Rajd Rowerowy w gminie Rybno „Dasz wiarę kręci nas ekologia”

Jednodniowy Rajd Rowerowy w gminie Rybno „Dasz wiarę kręci nas ekologia”
🚴‍♂️ Jednodniowy Rajd Rowerowy w gminie Rybno „Dasz wiarę kręci nas ekologia”, za nami.
💚 Bardzo dziękujemy za tak liczny udział wszystkim, którzy pokonali 27 kilometrów w piękny sobotni dzień.
Już po raz drugi Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie, OSiR Rybno i Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska zorganizowały wspólne wydarzenie finansowanie ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
📌 W tym roku na rowery wsiadło 41 osób.
📌 Sobotni poranek rozpoczęła w Rybnie Msza Święta w intencji jej uczestników, ich rodzin a po niej wyruszyliśmy sprzed starego, nieczynnego już kościoła z 1929 roku. To już drugi wspólny rajd, i kiedy robiliśmy wspólne zdjęcie przed tym kościołem, usłyszeliśmy od księdza Kowalskiego, że piękna to by była tradycja, gdyby wraz z naszymi rajdami, uwieczniać naszą wspólnotę właśnie w tym miejscu, patrząc z nadzieją jak parafia przywraca blask temu obiektowi, wpisanemu do rejestru zabytków, a obecnie poddawanemu pracom najpierw zabezpieczającym przed ruiną, a w latach przyszłych służącemu mieszkańcom jako placówka edukacyjno-kulturowa.
Niezawodny OSiR przeprowadził nas przez meandry gminy i pokazał kilka perełek przyrodniczych, historycznych, krajobrazowych. I tak zawitaliśmy w Rumianie, by podziwiać wnętrze i obejście kościoła z 1713 roku! Dalej udaliśmy się na Grodzisko wczesnośredniowieczne Korzonka w miejscowości Gutowo. Zatrzymaliśmy się także przy młynie nad Strugą Rumiańską, w Nowej Wsi na punkcie widokowym na Jezioro Rumian podziwialiśmy piękną panoramę na jezioro.
🌿 Jezioro Rumian, podobnie jak większość jezior północnej Polski, jest typu rynnowego. Jest ono długie (4 800 m), wąskie (maksymalna szerokość 1 100 m), głębokie (maksymalna głębokość 15 m) i otoczone wysokimi, stromo opadającymi ku tafli wody zboczami. To największe jezioro na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Warto dodać, że długość linii brzegowej sięga 14 km, a objętość – około 20 000 m3. Jezioro Rumian jest ostoją ptactwa wodnego, spotkać tu można gągoła, perkoza dwuczubego, perkoza rdzawoszyjego, kaczkę krzyżówkę, łabędzia niemego, głowienkę i łyskę. W okresie wiosny i jesieni koczują tu kormorany.
Następnie dotarliśmy do ruin kościoła Ewangelickiego w Szczuplinach 🌿 jak można przeczytać na stronie: mojemazury.pl „Ten kościół pochodził prawdopodobnie z czasów krzyżackich. Przez wiele lat (do 1945 roku) użytkowany był przez protestantów. Zanim popadł w ruinę, przez kilka powojennych lat ponownie służył katolikom. Legenda głosi, że z grodu znajdującego się obok ujścia Welu do jeziora Rumian, zniszczonego przez plemię Sudowian w XIII wieku, prowadził do kościoła podziemny ganek. Od połowy XVI wieku w nieopodal leżącym zamku, w miejscu którego znajduje się obecnie gospodarstwo rolne, rezydowała rodzina Oleśnickich. Jeszcze w okresie międzywojennym znajdowały się w kościele obrazy przedstawiające członków tej rodziny”.
😍 Posiłek regeneracyjny czekał na nas w Rumianej Dolinie, tam też przeprowadziliśmy konkursy edukacyjne z nagrodami, a po wszystkim ciut leniwie ruszyliśmy do Rybna, przejeżdżając przez żelazny mostek na rzece Wel, i deptak Jeziora Rybińskiego.
Refleksja……
Nic tak lepiej nie uczy przyrody, historii i miłości do miejsca, jak praktyczne obcowanie z nią. Dziękujemy, że byliście.
Zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia i oczywiście za rok do Rybna.
Projekt dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Olsztynie w ramach realizacji projektu pn. “Jednodniowy Rajd Rowerowy w gminie Rybno” na podstawie umowy dotacji nr 00075/24/03062/EE-EE/D z dnia 23 kwietnia 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty