Zasady promocji i obowiązki informacyjne beneficjentów PROW 2014-2020
Zgodnie z zapisami § 5 pkt 16 umowy o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 Beneficjent zobowiązany jest do:
„informowania i rozpowszechniania informacji o pomocy otrzymanej z EFRROW, zgodnie z przepisami Załącznika III do rozporządzenia nr 808/2014 opisanymi w Księdze wizualizacji znaku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z uwzględnieniem zasad określonych przez LGD i zamieszczonych na jej stronie internetowej, w trakcie realizacji operacji, w terminie od dnia zawarcia umowy”.
Obowiązki w tym zakresie zostały opisane szczegółowo w Księdze wizualizacji znaku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W okresie realizacji operacji beneficjent informuje opinię publiczną o pomocy otrzymanej z EFRROW, zależnie od wysokości wparcia publicznego, poprzez: plakat, tablicę informacyjną, tymczasowy bilbord dużego formatu, stałą tablice lub bilbord dużego formatu oraz za pomocą informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej (jeżeli taka istnieje).
Obowiązek informowania opinii publicznej o celu operacji i wsparciu operacji z EFRROW rozpoczyna się od chwili uzyskania przez beneficjenta dofinansowania (zawarcia umowy o przyznanie pomocy, otrzymania dotacji). Od tego dnia beneficjenta zaczynają obowiązywać zasady prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych.
- Ogólne zasady stosowania znaków
Działania informacyjne realizowane przez beneficjenta i miejsce realizacji operacji są oznaczone przy pomocy następujących elementów:
- Znak Unii Europejskiej (na stronach internetowych występuje w pełnej wersji kolorystycznej).
• Logo Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 lub dopuszczalny wyłącznie na małych materiałach promocyjnych (gadżetach), znak PROW 2014-2020. - slogan „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
W zestawie kilku znaków, znak Unii Europejskiej zawsze występuje po lewej stronie, logo PROW 2014-2020 po prawej, pomiędzy nimi inne znaki, rozmieszczone w równej odległości. Przy stosowaniu zestawiania kilku znaków / logo należy przestrzegać zasady, że pozostałe logotypy nie mogą być większe od symbolu Unii Europejskiej (mierzone wysokością).
W przypadku wizualizacji działań informacyjnych i promocyjnych niedopuszczalne jest wyodrębnienie jednego z logotypów poza ciąg znaków. W zestawieniu znaków nie mogą być umieszczane logotypy wykonawców, którzy wykonują działania w ramach danej operacji, ale którzy nie są beneficjentami.
Znak Unii Europejskiej oraz logo PROW 2014-2020 muszą być zawsze umieszczone w widocznym miejscu. Zamieszczając je należy odpowiednio dostosować ich wielkość oraz miejsce zamieszczenia do formy materiału, przedmiotu itp.
Rekomendowane jest stosowanie znaku UE i PROW 2014-2020 w pełnym kolorze na białym tle.
- Oznaczenie miejsca realizacji operacji
Oznaczenie miejsca realizacji operacji uzależnione jest od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia i wysokości współfinansowania ze środków publicznych (środków UE i budżetu państwa).
Gdy w ramach operacji realizowana jest inwestycja, w której wkład publiczny przekracza 50 tys. euro, umieszczana jest tablica informacyjna (szczegółowe informacje na st. 19, przykład na st. 22 Księgi Wizualizacji).
Plakat lub tablica zawiera odpowiednio, w zależności od działania/poddziałania PROW 2014-2020:
- nazwę/tytuł operacji,
- główny cel operacji oraz nazwę działania PROW 2014-2020, w ramach którego realizowana jest operacja,
- znak (symbol) Unii Europejskiej,
- slogan „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
- logo Leader w przypadku działań angażujących środki finansowe w ramach Leader,
- logo PROW 2014-2020.
Ważne!
Informacje dotyczące opisu operacji oraz znak UE zajmują przynajmniej 25% powierzchni tablicy, bilbordu bądź strony internetowej (widocznej strony).