facebook
14 – 260 Lubawa, ul. Biskupów Chełmińskich 1 56 49 181 63 514 154 474
Nasz wpis

Jubileuszowy X Festiwal Chleba Ziemi Lubawskiej za nami

Jubileuszowy X Festiwal Chleba Ziemi Lubawskiej za nami
🌿 W niedzielne popołudnie do Łąkorza zjechały się tłumy mieszkańców i turystów, a wszystko za sprawą jubileuszowego X Festiwalu Chleba Ziemi Lubawskiej. 😉
👥️ Festiwal otworzył Prezes Stowarzyszenia Jan Ostrowski wraz z Jerzym Czaplińskim mieszkańcem Łąkorza. Następnie ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy chleb, wręczono nagrody i dyplomy.
🍞 W tym roku do konkursowego wypieku chleba zgłosiło się aż 18 osób. Komisja konkursowa w składzie: Joanna Ochlak (Przewodnicząca), Grażyna Janowska, Bożena Śmigielska, Daniel Zdanowski, Jan Skuzjus, oceniała chleby m.in. pod względem wyglądu, aromatu i smaku.
Wyniki przedstawiają się następująco:
• I miejsce Pani Natalia Kołpacka z Osetna
• II miejsce zajęła Pani Teresa Dobek z Łąkorza
• III miesjce Pani Anna Sztolcman z Szafarni
• I wyróżnienie Pani Agnieszka Janiszewska z Laseczna
• II wyróżnienie Pani Karolina Sobolewska z Łąkorza
Jeszcze raz gratulujemy!
🎂 Po pamiątkowym zdjęciu wszystkich laureatów Dyrektor LGD Beata Kowalska wraz z Dyrektorem DROWiR Panem Jarosławem Sarnowskim, który gościł na Festiwalu reprezentując Pana Marcin Kuchciński – Marszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego, symbolicznie pokroili jubileuszowy tort przygotowany przez Panie z KGW Łąkorz. Oprócz tortu można było degustować konkursowe chleby i przepyszne przekąski. Podczas festiwalu dr inż. Jadwiga Glica z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiedziała nieco o dziedzictwie kulinarnym Warmii i Mazur.
🥖 Ponadto odbywały się również warsztaty edukacyjne z tradycyjnego wypieku chleba, który prowadziła Pani Katarzyna Stefańska. Prosto z pieca chlebowego można było zajadać się świeżo upieczonym chlebem baltonowskim oraz żulikami, czyli tureckimi bułeczkami z rodzynkami, kawą zbożowa oraz melasą i ciasteczkami z odrzutów.
🧸 Zainteresowanie wzbudziły również warsztaty z motania słowiańskich lalek Motanek. Z racji tego, że tematem przewodnim był chleb Pani Katarzyna Cupryszak przygotowała dla uczestników pokaż motania Ziarnuszek-Motanek, wypełnionych ziarnami i orzechami. Zadaniem motanki jest wspieranie naszej intencji, dlatego festiwalowe Ziarnuszki mają odpowiadać za dobrobyt.
🎉 Festiwalowi towarzyszyło bardzo dużo atrakcji. Można było zakupić mąkę od naszego lokalnego producenta Młyn w Rynku oraz ocet i wino ze Winnica Sztolcman, a także skorzystać z doradztwa Warmińsko-Mazurskiego Ośrodku Doradztwa Rolniczego, oddział w NML. Najmłodsi uczestnicy miło spędzili czas przy interaktywnym stoisku Brodnicki Park Krajobrazowy, a także pokazie wozu strażackiego OSP Łąkorz.
Podsumowując, jak przystało na jubileusz frekwencja była zachwycająca, a uczestnicy wspaniali. Wszystkim dziękujemy za przybycie, aktywne uczestnictwo i dorzucenie cegiełki na Kojce gminne Gminy Kurzętnik. Niech dobro się mnoży jak chleb! ❤️
Dziękujemy także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie z Prezesem Bartoszem Nowickim i Janem Harhajem, ponieważ projekt dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Olsztynie w ramach realizacji projektu X Festiwal Chleba Ziemi Lubawskiej na podstawie umowy nr 00117/24/03062/EE-EE/D z dnia 2 lipca 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty