facebook
14 – 260 Lubawa, ul. Biskupów Chełmińskich 1 56 49 181 63 514 154 474
Nasz wpis

Lokalna Strategia Rozwoju Na Lata 2023-2030 (Informacje)

Lokalna Strategia Rozwoju Na Lata 2023-2030 (Informacje)

Bardzo istotnym typem konkursu, który wynika z naszej Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Ziemia Lubawska jest Przedsięwzięcie 3.3. Wykorzystanie dziedzictwa historyczno-kulturowo-przyrodniczego do rozwoju turystyki, skierowane do jednostek samorządu terytorialnego, MŚP, organizacji pozarządowych, kościołów i związków wyznaniowych, mieszkańców.

Łączna kwota, którą przeznaczymy na ten konkurs to 122 000 EUR. Środki otrzyma 20 beneficjentów z terenu funkcjonowania LGD Ziemia Lubawska. Na jeden projekt przypadnie około 27 500 zł. Nabór wniosków planujemy ogłosić w trybie konkursowym na przełomie 2025/2026 roku.

Na co można będzie otrzymać dotację?
Na identyfikację, oznakowanie, ochronę, zabezpieczanie i promocję dziedzictwa materialnego i niematerialnego.

Kryteria według których będą punktowane projekty to:
– realizacja wynika z koncepcji inteligentnych wsi
– realizowane w partnerstwie
– konsultacja wniosku w biurze LGD ZL
– wykonalność operacji (przygotowanie projektu, w tym administracyjne)
– wpływ realizacji operacji na promocję LSR i LGD

Tereny Ziemi Lubawskiej są terenami o korzystnych walorach turystycznych i rekreacyjnych do rozwoju turystyki z dużym kapitałem społecznym, dlatego warto skupić się na różnorodnych działaniach związanych z dziedzictwem historyczno-kulturowym, zarówno poprzez działania inwestycyjne, jak i miękkie. Już dzisiaj warto poszukać tych zapomnianych perełek w regionie i przywrócić im dawny blask.

W związku z tym warto zapoznać się z pojęciami:

  • dziedzictwo kulturowe to obiekty zabytkowe lub kulturalne (związane z kulturą jako artystyczną i umysłową działalnością człowieka i jej wytworami) oraz dobra materialne i niematerialne kultury wraz ze związanymi z nim wartościami duchowymi, zjawiskami historycznymi lub obyczajowymi, uznanymi przez LGD za ważne dla społeczeństwa z danego obszaru oraz warte zachowania dla następnych pokoleń,
  • dziedzictwo przyrodnicze to elementy przyrody wyliczone w ustawie o ochronie przyrody, uznane przez LGD za ważne dla społeczeństwa z danego obszaru oraz warte zachowania dla następnych pokoleń, w szczególności objęte jedną z form ochrony, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody.

Podstawa prawna: Wytyczne szczegółowe dla interwencji LEADER.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty